Umělecké soustružení dřeva, Petr Skácel
Vančurova 5, 779 00 Olomouc
e-mail grafikajinak@seznam.cz, telefon 775077842
Webdesign © 2008 Grafikajinak

DÍLNA

Jakýkoli prostor pro budoucí dílnu musí být vybaven elektroinstalaci s dostatečně silným jističem a počtem zásuvek. Dílna by měla mít samostatný jistič, aby bylo možné před opuštěním dílny všechny stroje centrálně vypnout. Mnoho dílen má betonovou podlahu, která může být zdroj nebezpečí od elektrického šoku - toto nebezpečí může být redukováno použitím dřevěné rohože. Další věc je osvětlení. Pro celkové osvětlení jsou dobré zářivky, vhodné je i světlo nad soustruh. Při soustružení mohou být stroboskopické účinky často na obtíž (nebo dokonce nebezpečné) - světlo wolframu je v tomto směru lepší.

Vybavení

Nejzřejmější kus vybavení vyžadovaného potenciálním soustružníkem je samozřejmě soustruh. Bohužel, výdaj se nezastaví jen u soustruhu. Potřebujete další dvě základní věci: soubor nástrojů a brusku . Jakmile začátečník vstřebá základní techniky, a získal si nějakou důvěru, čekají ho další investice. Tito budou zahrnovat pásovou pilu , stojanovou vrtačku , a rozličné malé položky jako měrky, úpinky a různé přípravky . A samozřejmě bude potřebné nějaké vhodné dřevo. Zmiňuji se o těchto věcech, protože tvoří značné vícenáklady a začínající soustružník je to většinou nebere do úvahy. Ale je na to třeba myslet.

SOUSTRUH

Soustružení mísy bude vyžadovat větší soustruh než soustružení hřídele. Myslete na to, že průměr mísy, která může být soustružena je určena vzdáleností mezi osou hřídele pohonu a ložem soustruhu. Pro soustružení mísy bude soustruh vybaven upínací deskou nebo sklíčidlem na levé straně (zadní straně) hnací hřídele. Přídavné upínací zařízení vyžadují montážní závit na levé straně hřídele.
Soustruh by měl být naolejovaný každý den před spouštěním. U konce směny by se měl soustruh vyčistit od všech odřezků a hoblin, a posléze naolejován. Všechny nástroje by měly být čisté. Ukládáme je na bezpečná suchá místa.

Rychlost soustruhu

Největší otáčky hřídele soustruhu by měly dosahovat cca 3000 ot/min. Uvedené hodnoty jsou orientační. Pro přesný výpočet použijeme vzorec n=(V*1000)/(3.14*d), kde n je počet otáček za minutu, V je řezná rychlost, d je průměr obrobku. Orientační průměry obrobku pro soutružení danými otáčkami uvádím niže.

průměr
400m/min
500m/min
600m/min
700m/min
5 cm
2547
3185
3820
4458
10 cm
1273
1592
1910
2229
15 cm
849
1060
1274
1486
20 cm
636
796
955
1114
Kusy, které nemohou být vycentrovány přesně a bezpečně upevněny mezi hroty, musí být soustruženy pomalu, do doby, kdy je kulatina srovnána, kvalitně upnuta a obrobek běží bez házení. U vysoké rychlosti otáček je odstředivá síla velmi velká, hrozí nebezpečí uvolnění obrobku.

Výpočet průměru řemenic (otáček)

Máme motor s 1500 ot./min. opatřený 10cm řemenicí. Předpokládejme, že nejnižší rychlost otáček by měla být 300 ot/min. A) 1500 : 300 = x : 10 (otáčky motoru / požadované otáčky = řemenice na křídeli / řemenice na motoru) B) 300x = 15000 x = 50cm (průměr velké řemenice na hřídeli).

Výběr soustruhu - parametry

Základním pravidlem je koupit největší soustruh jaký si můžeme dovolit (ať už z finančního nebo prostorového hlediska). I ty nejmenší díly mohou být soustruženy na velkém soustruhu, velké na malém soustruhu ne. Mnohdy je lepší koupit vhodný bazarový soustruh.

  • Váha a tuhost
  • Pevnost a mohutnost ložisek a hlavy
  • Vzdálenost mezi hlavou/koníkem a hlavou /ložem
  • Morse v koníku
  • Síla motoru a otáčky
  • Počet a převodových stupňů
  • Řízení otáček (pouze převody, proměnlivé)
  • Příslušenství (krot, hlava…)
  • cena
  • pracovní prostor

BRUSKA

Bude nám stačit bruska se dvěma kotouči jemným a hrubým. Já osobně používám na jemné broušení bílý kotouč zrnitosti 80 a zelený kotouč zrnitosti 240 na obtahování. Všechny kotouče mají štítek udávající specifikaci.
Plochá dláta, upichovací nože a škrabky se brousí standartně na opěrce brusky. Při nastavení opěrky do správného úhlu může být nástroj naostřený velmi rychle. Dutá dláta, brousím v přípravku vysoko na kotouči protože, vytvoření kvalitního ostří a celistvého čela nástroje vyžaduje spojení několika pohybů a v ruce je toto broušení docela složité.
Pří broušení nástroje by měla být aplikována jen malý přítlak, aby nedošlo k přehřátí ostří. Velmi často už jen váha nástroje na brusu poskytuje dost tlaku. Delší kontakt nástroje s kotoučem brusky není žádoucí. Jestliže hrubě přebrušujete nástroje musíte neustále chladit nástroj ve vodě. Při přehřátí kov zmodrá.


PÁSOVÁ PILA

STOJANOVÁ VRTAČKA

PŘÍPRAVKY

pinola, označovač středů, hoblík na kolíkové tyče.

ÚPINKY A SKLÍČIDLA

Sklíčidlo, lícní deska, příruba, drapákový upínač, upínač s vrutem,

MĚŘIDLA

Posuvné měřítko, úhloměr, úhelník, odpichovadlo, kružítko, metr svinovací.


© 2008 by Petr Skácel - Grafikajinak